YOGA TERAPİ:

Kökeni Patanjali Yoga geleneği ve Ayurvedik sağlık sistemine dayanan, hastalıkların tedavisini desteklemek için yoga pratiğini ve tekniklerini, modern tıp da bilinen tedavi yöntemleri ile birlikte uygulayan tamamlayıcı sağlık sistemdir.

FAYDALARI: Kronik sırt, bel boyun ağrıları, artrit, depresyon, anksiyete, stres, diyabet, yüksek tansiyon, migren, kanser, astım, irritabl bağırsak sendromu, sinidirim problemleri, menstruel bozukluklar, osteoporoz, fibromiyalji, omuz ve kalça problemleri, siyatik, skolyoz, spondilolizis, kronik yorgunluk sendromu, obezite, multıble skleroz gibi hastalıklarda tedaviyi desteklemek amacıyla yapılan bir çalışmadır. Bunun yanında yoga terapi, kişinin sağlıklı yaşamasını ve strese bağlı hastalıkları önlemeyi amaçladığı için sağlıklı kişiler tarafından da yapılabilir.

KALP YOGASI:

Günümüzde kalp yogası, başta Amerika olmak üzere birçok ülkede, çeşitli kalp hastalıklarını önlemek ve tedavi etmek için modern tıp ile beraber tamamlayıcı olarak geniş ölçüde uygulanmaktadır. Kalp yogası programı, egzersizler (asanalar), nefes kontrolü (pranayama), uyku kontrolü (yoga nidra) ve zihin kontrolü (meditasyon) gibi egzersizlerden oluşur ki bunlar, kardiyak sağlığın temel taşlarıdır ve aynı zamanda da tüm dünyada kardiyologların hastalarına yogayı önermelerinin nedenidir. Kalp yogası, ameliyat olmuş hastalara, kalp hastalığı nedeniyle tedavi gören kişilere ve kalp hastası olma riski taşıyanlara ( genetik faktörler, yüksek stres altında çalışanlar gibi ) güvenle uygulayabileceğimiz ve onların sağlığı ile ilgili çok iyi geri dönüşler alabileceğimiz bir çalışmadır. Sandalyede oturularak yapılır, her yaştaki kişiye uygundur.

FAYDALARI:Hipertansiyon ve kroner kalp hastalıklarını önleme konusunda önemli bir rolü vardır. Kalp yogası, beyinde endokrin faaliyetini kontrol eden hipotalamusu doğrudan etkiler ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.