Protein deyince  ilk şu soru akıla gelir. Günlük  ne kadar protein almam gerekir?

Protein yapı olarak, peptid bağları ile bağlı amino asitlerden oluşur. Sindirim esnasında, düşük PH seviyesinde gastrik asit, protein sindiriminde rol oynayan 3 enzimi ( pepsin, chymotrypin ve trypsin ) aktive eder. Bu enzimler, peptid bağlarını kopararak, amino asitlerin serbest hale gelip, emilimini sağlarlar. Amino asitler, insan vücudunda, kas, hücre ve diğer dokular için gerekli, sudan sonra ikinci önemli maddedir.20 temel amino asit vardır. Bunlar, esansiyel, esansiyel olmayan ve yarı esansiyel olarak kendi arasında gruplanır.

Esansiyel  olmayan amino asitler, beden tarafından sentezlenirler. Dışarıdan alınmasına gerek yoktur. Esansiyel amino asitler ise, vücut tarafından sentezlenmedikleri için dışarıdan alınması gerekir. Her bir esansiyel amino asidin, protein sentezi için, belirli oranlarda alınması gerekir. Yarı esansiyel amino asitler ise, hastalık ve yoğun strese maruz kalma gibi durumlarda, dışarıdan alınması gerekli amino asitlerdir.  20 amino asitten, 9 tanesi esansiyel  olup,  esansiyel olmayan amino asitlerin, üçü çocuklar için esansyel olup, dışarıdan alınması gereklidir.

Esansiyel Amino Asitler:

Histidine, İsoleucine, Leucine, Lysine, Methionine, Phenylalanine, Threonine, Tryptophan, Valine

Çocuklar için Esansiyel Amino Asitler:

Arginine, Cysteine, Tyrosine

Yarı Esansiyel Amino Asitler:

Arginine, Glutamine, Glysine, Proline, Taurine

Esansiyel Olmayan Amino Asitler:

Alanine, Aspartik asit, Glutamik asit, Serine

Çoğu protein kaynağı besin, hem esansiyel, hem de esansiyel olmayan amino asitleri içermektedir. Yağ ve karbonhidratlardan farklı olarak, insan vücudu, amino asitleri depolamamaktadır. Bu yüzden, her gün, besinleri ile protein alımı oldukça önemlidir. Protein metabolizmasının efektif çalışabilmesi içim, yeterli miktarda esansiyel amino asit alınması gereklidir.

Vücut için  gerekli  olan dokuz esansiyel amino asidin tamamını  tek öğünde almak şart olmayıp, gün içinde alınan besinler ile tamamlamak yeterlidir.

Peki günlük ne kadar protein almak gerekli:

Protein, insan vücudu için gerekli başlıca besin öğelerinden biridir. Günlük protein ihtiyacı, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kişinin, kas yapısı, yaşam tarzı, genel aktivite düzeyi, günlük alınması gereken protein miktarının belirlenmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca, hamilelik, emzirme, hastalık ve ameliyatlardan sonra iyileşme dönemlerinde, kişinin daha fazla protein alması gerekebilir.  Ortalama olarak günlük alınan kalorinin, yüzde 15 ila 25 i kadar ya da vücut ağırlığına göre kilogram başına 1 ila 1.75 gram idealdir. Üst limit olarak kilogram başına 2.4 grama kadar protein alımının, karaciğer ve böbreklere her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kilogram başına 0.8 gramın altına düşüldüğünde, protein eksikliğine bağlı, vücut fonksiyonlarında bozukluklar görülebilir.

Comments are closed.