ghee

ghee (eritilmiş tereyağı)

Geleneksel hint tıbbı Ayurveda’da yemeklerin hazırlanmasında ve tedavilerde kullanılan en önemli besinlerden biri ‘’Ghee’’dir (saf tereyağı).

Ghee, tereyağını kısık ateşte pişirerek suyundan arındırılması ile elde edilir.

Ayurveda tıbbında, ilaç olarak tedavilerde kullanılan ghee, ayrıca ayurveda detoksu olan panchakarma terapisinde hem masaj için, hem de içilerek bedeni içten temizlemek için kullanımaktdır.

Başlıca faydaları:

Sindirimi güçlendirir.

Hafızayı güçlendirir

Bedenin esnekliğini artırır, bağ dokularının kayganlaşmasını sağlar

Karaciğeri uyararak, yağda çözülen vitaminlerden A,D,E ve K vitamini üretimini sağlar.

Cilt kızarıklıklarının ve yanıklarının tedavisinde kullanılır.

Hazırlanış:

Bir tavada orta ateşte tereyağını ısıtın. Yağ piştikçe üzerinde beyaz köpükler ve köpük sesleri oluşacak. Tavanın dibinde yağın beyaz kısmı toplanmaya başladığında işlem nerde ise bitmiş demek. Üst tabaka şefaf bir görünüm aldığında ve köpük sesi kaybolduğunda hemen yağı ateşten alın. Burada çok dikkatli olmak gerekiyor. Aksi halde yağ hemen yanmaya başlayacaktır. Tekrar köpükler oluştuğunda ve kahverengi renk oluştuğunda yağı yakmışsınız demektir.   Ghee  doğru yapıldığında altın sarısı renkte olacaktır. Soğuyunca metal bir süzgeçten süzerek plastik ya da cam bir kaba boşaltın. Oda sıcaklığında saklayın.

Bazı kişiler oluşan köpükleri üzerinden almaktadır. Köpükler alınmadığında ghee nin besleyici ve tedavi edici etkisi daha fazla olur.

Comments are closed.