Günümüzde Amerikan nüfusunun 40 milyonu eklem ağrılarından şikayet etmekte olup, 2030 yılında bu rakamın nüfusun % 40 lara ulaşacağı beklenmektedir. Genelde doktorlar bu tür şikayetler için ağrı kesici ilaç reçete etse de, Amerika’da yetişkinlerin % 38 kadarı doğal alternatifleri tedavilerinde tamamlayıcı olarak kullanmaktadır. Eklem ağrılarında etkili, bazı bitki, sebze, meyve ve yağları inceleyelim:

Zencefil:

Araştırmalar, zencefilin eklem ağrılarında, ibuprofenden daha etkili olduğunu saptamıştır. Tavsiye edilen doz yaklaşık 2 ince dilim (2.5 cm kadar) taze zencefil ya da 2 çay kaşığı dilimlenmiş taze zencefildir. Bu da yaklaşık 1 grama denk gelir. Bir çalışma günde 4 defa 250 mg zencefil tableti nin ağrılarda ve osteoartritte etkili olduğunu göstermiştir
Hamile ya da bebek emzirenlerin ve asprin gibi kan sulandırıcı ilaç kullananların, zencefil tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir

Yaban mersini

Yabanmersini, kollejen üretiminde etkili olan anthocyanin adlı fitobesleyici içerir. Kollajen, kıkırdakları güçlendiren ve dokuların bütünlüğünü sağlayan bir proteindir. Kollajen, kemikleri ve eklemleri güçlendirir. Günde bir kap, taze ya da dondurulmuş yaban mersini yemek, dokuların zarar görmesini engellemektedir

Çilek:

Çilek, kanda C-reaktif protein (CRP) düzeyini düşürmektedir. CRP değeri, vücutta enflamasyon olduğunda yükselir. Enflamasyon ağrının başlıca sebebidir.

Kiraz:

Kirazda enflamasyon giderici fitobesleyiciler içerir. Yaban mersinine yakın anthocyanin içerir.

Elma:

Elmanın da CRP düşürücü etkisi vardır. Elmanın özellikler kabuğunda bu özellik bulunur.

Işgın:

Yüksek oranda kalsiyum içerir. Özellikle buharda pişirilerek yenildiğinde, çiğ tüketimine göre daha fazla kalsiyum sağlar.

Karnabahar:

Karnabaharı omega 3 , selenyum, K vitamini olmak üzere enflamasyon giderici, besin maddeleri içerir. Ayrıca yapısındaki indole-3 karbinol molekülünün, anti-enflamatuar etkisi olduğuna inanılmaktadır.

Zeytinyağı ve avokado yağı:

2010 yılında yayınlanan bilimsel bir makalede, 3.5 yemek kaşığı zeytinyağının 200 miligram ibuprofen ile aynı antienflamatuar etkiyi gösterdiği söylenmektedir. Avokado yağıda, içeriğindeki antienflamatuarlar ve E vitamini sayesinde, ağrıya neden olan oksidasyonu ve enflamasyonu önlemektedir.

Tarçın, bal ve elma sirkesi :

Birer yemek kaşığı elma sirkesi ve bal sıcak suya ilave edilerek içildiğinde, bir hafta sonunda artrite bağlı eklem ağrıları ortadan kalkmaktadır.
Ayrıca, 2008 yılında yapılan bilimsel çalışma tarçının hem eklem ağrılarını hem de, romatoid artrite bağlı kemik hasarını ve hastalıklarını ortadan kaldırdığını göstermiştir.
Fakat işlenmemiş ham (raw) bal, vitamin, mineral ve enzimler bakımından zengin olmakla birlikte, ısıtılarak ve işlenerek piyasaya sürülen ve yaygın olarak tüketilen bildiğimiz bal bu besleyici maddelerden yoksundur. İşlenmiş ve önceden pişirilerek paketlenmiş besinler enflamasyona neden olduğu için, bu tür besinleri tüketenler için ağrı kaçınılmazdır.

Yoga:

Aştanga Yoga, gibi vinyasa sistemi üzerine inşa edilmiş yoga metodları, bu sistem sayesinde ağrıları yok eder. Vinyasa, nefes ve hareket sistemidir. Vinyasanın amacı, içsel arınmadır. Nefes ile hareketin koordinasyonu, kanı ısındırır. Isınan kan incelir ve vücutta özgürce dolaşır. Kalın kan, vücutta hastalıklara ve ağrılara neden olur. Yoga pratiği ile ısınan ve  incelen kan eklemlere kadar ulaşarak, eklemlerde özgürce dolaşır ve ağrıları giderir. Ağrı, genelde dolaşım olmayan ya da yetersiz olan yerde olur.

Comments are closed.