Her seviyede öğrenciye göre uygun derslerimiz bulunmaktadır.  Program için tıklayınız:

Ders seçenekleri:

MYSORE : 

Ashtanga Yoganın geleneksel uygulanış şeklidir. Ders boyunca farklı seviyede öğrenciler kendi  pratiklerini grup ortamı içinde, kendi sınırlarıyla ve kendi hızında bağımsız olarak eğitmen gözetiminde yapar. Öğretmenden bire bir yardım alır.Bireysel pratik olduğu için yeni başlayan biri ile ileri seviyede bir öğrenci yan yana pratik yapabilmektedir  Pozlar bire bir öğretilir.  Her poz bir sonraki poz için hazırlayıcıdır. Herkesin vücut yapısı ve nefes alış veriş süreleri farklıdır. Her insanın yapısı  birbirinden tamamen farklı olduğu için eğitmen tarafından yönlendirilerek yapılan toplu dersler herkes için uygun olmayabilir. Derslerde yeni başlayanlar, ileri seviyedekilerle yan yana pratik yapabilir, yeni başlayanlar  hiçbir bilgiye sahip olmadan Mysore derslerine katılabilir. Derslere pratiğinizin süresini hesaba katarak, belirlenen zaman  dilimi içinde istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Derslere katılmak için pozların sırasını ezberlemek şart değildir.  Eğitmeniniz, kendi hızınızda ve size uygun bir programla pratiğinizi yapabilmeniz adına her an yardım için yanınızda olacaktır. Mysore dersleri ile kısa zamanda, pratiğinizde meydana gelen  ilerlemeyi fark edebilirsiniz. 

Yeni başlayanlar için  ilk birkaç gün  pratik 20-30 dakika  sürer. Düzenli gelindiğinde, yeni pozlar eklenerek pratiğin süresi  75-90 dakikaya kadar uzar. Ashtanga Yoga sistemi hareket halinde meditasyon çalışması olarak tasarlanmıştır. Mysore stili kendi nefesinizi izleyerek pratiğinizi yaptığınız odaklanma ve meditasyon becerilerinizi derinleştiren  bir derstir. Mysore dersleri için daha fazla bilgi için tıklayın

Mysoree derslerine devam ederken hafta bir kez led yarı 1. seri ya da led 1. seri derslerine de katılmanızı öneririz

 (hafta en az 3 gün düzenli gelmek şartı ile tüm seviyelere açık)

. Deneme dersiniz var mı ?

     Aştanga Yoga’da pratiğin etkilerini deneyimlemek, sizin için uygun olup olmadığına karar verebilmek ancak  minumum bir ay derselere katılmak ile mümkündür. Bu yüzden deneme dersimiz yoktur. 

LED(1)BAŞLANGIÇ:  Ders yogaya yeni başlayanlar ve daha önce hiç Aştanga Yoga yapmamış kişiler için uygundur.  Led başlangıç dersleri ile sağlam bir temel oluşturarak yogaya başlayabilirsiniz. Derslerde nefes, enerji kilitleri (bandhalar), nefes hareket koordinasyonu (vinyasa sistemi), güneşe selam serileri (Surya Namaskara A-B) ve ayaktaki pozlar detaylı olarak incelenir. Yeni başlayanların, diğer derslere katılmadan önce en az bir ay boyunca bu derse katılmaları önerilir.

LED(2)   :  Derslerde, nefes ve hareketin koordinasyonuna, akışa odaklanarak, Aştanga Yoga Birinci serideki ayaktaki pozlar ve oturma pozları Navasana’ya  kadar detaylı olarak incelenir.  Dersin başladığı saat sınıfta hazır olmanız gerekmektedir. En az 3-4 hafta led başlangıç derslerine düzenli katılmış olanlar için uygundur. Pozların sırasını öğrenmek isteyenler ve ezberlemekte zorlananlar için de uygundur .

 

 LED(2-3) (yarı birinci seri) : Derslerde öğrenciler hocanın yönlendirmesi ile Ashtanga Yoganın birinci serisini, Navasna’ya kadar geleneksel  yöntem (sanskritçe)  ile yaparlar. Dersin başladığı saat sınıfta hazır olmanız gerekmektedir. Ders, yoğun akış içinde geçeceğinden,  katılmak için belirli bir süre led seviye 1-2 derslerime katılmış olmanız  gerekmektedir. Pozların sırasını öğrenmek ve ezberlemekte zorlananlar için de uygundur. Ayrıca mysore derslerine gelenlerin haftada bir kez led yarı 1. seri ya da 1 .seri derslerine gelmeleri önerilir. 

LED(3) (birinci seri):  Derslerde öğrenciler hocanın yönlendirmesi ile Ashtanga Yoga’nın Birinci serisini  geleneksel yöntem  (sanskritçe) ile tam olarak yaparlar. Sadece mysore derslerine  belirli bir süre boyunca katılanlar için uygundur. (En az Navasana’ ya kadar gelenlerin katılması önerilir.) Mysore derslerie düzenli gelenlerin haftada bir kez bu derse gelmeleri önerilir.

 BAŞLANGIÇ KURSU:  Ayda bir yapılan, iki gün süren, her bir 2.5 saatlik dersten oluşan bu kursa yeni başlayan herkesin katılması önerilir. Kursta, Aştanga Yoga’nın felsefesi ve yoganın 8 basamağı anlatılır. Ashtanga Yoga’nın 3 temel unsurunu oluşturan Triştina kavramı üzerinde durulur: 1 ) NEFES: (doğru nefes ve bandha yani enerji kilitleri) 2) DRİŞTİ: (bakış noktası) 3) ASANA: (yoga pozları) ile vinyasa sistemi (nefes ile hareketin senkrenizasyonu) Güneş selam serisi (Surya Namaskara A ve B)  ile ayaktaki pozlar temel pozlar ve oturma pozlarının bazıları detaylı olarak incelenir. Kurs yoga derslerine başlamak ve ilerlemek için gerekli temeli oluşturacak bilgileri edinmenizi ve kafanızdaki sorulara cevap bulmanızı sağlar. Tarih ve detay için etkinlikler bölümüne bakın.

YOGA TERAPİ : Yogaya başlamak isteyip ama derslerde zorlanacağını düşünen, belirli bir yaşın üstünde ya da herhangi bir fiziksel problemi olan ya da diğer derslerde zorlanan her yaştaki öğrenciler için uygundur. Derslerde daha çok nefes farkındalık egzersizleri ve yumuşak yoga pozları yapılır. Bu yoga pozları kasları güçlendirip esnetir ve bu bölgelere kan akışını artırır. Buna bağlı olarak bedenin hareket ve esneklik kabiliyetini artırır. Aynı zamanda omurgayı güçlendirip esnekliğini sağlayarak duruşu iyileştirir. Sinir sistemini sakinleştirip yaşam kalitesini artırır. Depresyon, anksiyete, bel fıtığı, siyatik, kamburluk, skolyoz, boyun fıtığı, dolaşım sorunları, kalp-damar sorunları yaşayanlar için terapik amaçlı uygulamalar da vardır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir