Ashtanga Yoga Çanakkale, günümüze kadar değişmeden gelen, Sri K .Pattabhi Jois’in “Geleneksel Ashtanga Yoga” sistemini öğretmek üzere kurulmuş bir yoga stüdyosudur. Türkiye’de Mysore programı sunan birkaç okuldan biri olan Ashtanga Yoga Çanakkale, Türkiye’de bulunan ilk Geleneksel Aştanga Yoga Okuludur. Tüm dersler, “Sri K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Enstitü” tarafından Ashtanga Yoga öğretmek üzere yetki verilmiş, Türkiye’de bulunan bir kaç eğitmenden biri olan Ünsal Özcan ve eşi Beyza Kaya Özcan tarafından Ashtanga Yoga geleneğine bağlı kalınarak verilir.

PARAMPARA NEDİR?
Parampara, bir sistemin ya da bir bilginin kuşakta kuşağa, öğretmenden öğrenciye bire bir aktarılarak günümüze değişmeden ulaşmasıdır. Bu bilgi akışında bir kesinti ya da değişiklik olduğunda geleneksellik bozulur. Parampara dün var olanın, bugün ve yarın aynen var olmasıdır. Öğretmen öğrenciye, hocasından öğrendiğini değişmeden aktarır. Öğrenci uzun yıllar hocasının gözetiminde çalışır ve öğreneciye hazır olduğunda öğretebilme yetkisi verilir.

GELENEKSELLİĞİN ÖNEMİ:

Günümüzün modern toplumunda batıda bir çok kişi yeni yoga stilleri icat etmekte veya mevcut yoga türlerini değiştirmektedir

Geleneğe teslim olduğunuzda, binler yıllardır geçmişten günümüze akan kadim bilgi nehirine dalmış olursunuz. Geçmişte yaşamış üstadların takip ettiği bu nehir sizi nihayetinde okyanusa ulaştıracaktır

Burada dikkat etmemiz gereken izlediğimiz geleneğin doğru olması ve egosal olarak beslenmemiş olmasıdır.

AŞTANGA YOGA HOCALIK ZİNCİRİ:

Ashtanga Yoga, Sri K Patabhi Jois tarafından geliştirilen bir sistemdir. Sri K Pattabhi Jois, Ashtanga Yogayı geliştirirken, hocası olan Sri Krishnamacharya ve onun da hocası Ramana Mohan Brahmachari’nın ve Rishi Vamana’nın Yoga Korunta’da yazılı öğretilerinden yararlanmıştır. Günümüzde Rishi Vamana hakkında kulaktan kulağa gelen bilgiler dışında hemen hemen hiçbir şey bilmiyoruz. Ramana Mohan Bramachari hakkında da Tibet’de Himalaya eteklerinde yaşadığı bilgisi dışında çok az bilgimiz var. Krishnamacharya ise 7 yıl Ramana Mohan Bramachari eğitim aldıktan sonra Güney Hindistan’ın Mysore şehrine yerleşmiş ve orada yaşamıştır.

SRI K.PATTABHI JOIS

Sr. K.Pattabhi Jois 7 Temmuz 1915 yılında Güney Hindistan’ın Mysore şehrinin Kowshika bölgesinde doğdu. Sri T. Krishnamacharya’dan 1927’den 1945’e kadar Yoga eğitimi aldı.1930 ile 1956 yılları arasında Mysore Sanskrit Kolej’de eğitim verdi ve Sanskrit Dili ve Advaita Vedanta profosorü oldu.1937 yılında Mysore Kralı kendisini Sanskrit Kolejin Yoga Bölümünün başına getirdi. 1973 yılında emekliliğe ayrılana kadar orada çalıştı.1948 yılında eski Hint Maharishi’lerinin belirlediği geleneksel metot ile eski yazıtlarda belirtilen yoganın şifa verici özelliğini keşfederek Ashtanga Yoga Research Institute’ü kurdu. Patabhi Jois’in yoga öğretmesinin amacı, öğrencilerin spritüel gelişmesinin temelini teşkil edecek odaklı ve dengeli bir zihine sahip olmalarını sağlamaktı. Ashtanga Yoga Institute 2003 yılında Gokulam’daki daha büyük binasına taşındı. Sr.K.Pattabhi Jois 2009 Mayıs ayında 94 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bu gün kendisinin öğrettiği sistem dünyanın dört bir yanına yayılmış durumdadır.

R.SHARATH JOIS

R.Shararh, Sri K.Pattabhi Jois’in torunudur. 7 yaşında yogaya başlamıştır.1991 yılında 19 yaşında Pattabhi Jois’in asistanlığını yapmaya başlamış, kendisi ile birlikte 16 yıl boyunca dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere yoga öğretmiştir. 2007 yılında Pattabhi Jois, sağlık nedenlerinden dolayı yoga öğretmeyi bırakması ile birlikte Gokulam’da bulunan okulun eğitmeliğini kendisine devretmiştir. Bugün hala Hindistan’ın Mysore şehrinde Sri K.Pattabhi Jois Asthanga Yoga Enstitüsü’nün direktörlüğünü yapmaktadır. Annesi Saraswathi ile birlikte dünyanın birçok yerinden gelen öğrencilere yoga öğretmeye devam etmektedir. Dünyada asana pratiği yapan kişiler arasında en ileri seviyede olan kişidir. K.Pattabhi Jois’in öğrencileri arasında 6.seriyi tam olarak yapabilen tek kişidir. Amcası Manju Jois, dünyanın birçok yerine seyahat etmekte, kız kardeşi Shemmie ise Hindistan’ın Banglore şehrinde yoga öğretmeye devam etmektedir.

 

ÜNSAL ÖZCAN

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu. Ashtanga Yogaya 2004 yılında başladı. O günden itibaren her gün aksatmadan yaptığı düzenli pratiğin faydalarını görünce, yoga üzerine çalışma ve araştırmalarını yoğunlaştırmaya başladı. 2005-2010 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında katıldığı eğitimlerde Kristina Karitnou İreland, Manju Jois, Mark Darby, David Roche, Lino Miele, Kino Mc Gregor & Tim Fieldman, ile çalışarak pratiğini derinleştirme imkanı buldu.. 2012 yılında ilk kez Ashtanga Yoganın kalbi olan Hindistan’ın Mysore şehirine giderek, Sri K Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Enstitü’de Sharath Jois ile çalışmaya başladı. O yıldan itibaren, her yıl pratiğini ve eğitmenliğini geliştirmek için Mysore’a gitmeye devam etmektedir. 2015 yılında, Sri K. Pattabhi Jois Enstitü tarafından kendisine Ashtanga Yoga öğretebileceğine dair Authorize eğitmenik sertifikası verilmiştir. (Ashtanga Yoga Enstitü tarafından eğitmenlik için izin ve sertifika verilmiş eğitmenlerin listesi için tıklayın.) 2016 yılında KPJAYİ’de, Sharath Jois’in eğitmenler için düzenlediği iki aylık özel kursa katıldı.

BEYZA KAYA ÖZCAN

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Japonca Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından beri kendi yoga pratiğinin yanı sıra Hindistan’da Sharath Jois ve Lino Miele, Yunanistan’da Manju Jois, Krsitina Karitinos, Danimarka’da Kino Mc Gregor & Tim Fieldman ve Türkiye’de Ken The Rolf, Peter Bertero ve Ahu Karan ile çalıştı. 2012’de Cihangir Yoga’dan ve Ashtanga Yoga’nın kurucusun oğlu olan Manju Jois’dan hocalık eğitimimi tamamladı. Çocuk Yogası eğitimini Derya Altunel’den, Hamile Yogası ve Yoga Terapi eğitimlerini ise Dr. Neslihan İskit’ten aldı. İstanbul Memorial Hastanesinde düzenlenen hamile yogası ve kalp yogası dersleri veren Dr. Neslihan İskit’in asistanlığını yaptı. 1 Haziran 2014’de eşiyle birlikte Ashtanga Yoga Çanakkale’yi kurdu. Halen burada ders vermektedir. Stüdyodaki derslerinin yanı sıra, kalp ve kanser hastaları ve özel terapiye ihtiyacı olan kişilere özel dersler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir