Ashtanga Yoga Nedir?

Ashtanga Yoga,  Hindistan’ın Mysore şehirinde yaşamış Sri K.Pttabhi jois ile modern dünyaya aktarılmış  geleneksel bir Hatha Yoga  stilidir.

Kökleri Vaman Rishi tarafından yazılmış Yoga Korunta isimli eski yazıtlara dayanır. Eser 1900 lü yılların başında Krisnamacharya’ya hocası Rama Mohan Bramachari tarafından aktarılmıştır. Yine bu yazıtlardaki bilgiler Krishnamacharya tarafından  öğrencisi olan ve onunla uzun yıllar çalışan Pattabhi Jois’e aktarılmıştır.

Bu metod nefes ile hareketin senkrenizasyonu ile yapılan bir biri ardına ilerleyen pozlar serisinden oluşur. Pratik sırasında içsel ısı ve terleme meydana gelir. Bu ise kas ve organları toksinlerden arındırır, dolaşımı düzenler. Beden hafifler ve güçlenir, zihin ise sakinleşir

Ashtanga Yoga pratiğinde nefes ile hareketin koordinasyonu  hem meditasyon hali oluşturur hem de bedenin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak arınmasını sağlar Uzun süredir yapılan düzenli pratik fiziksel ve zihinsel sıkıntıları ortadan kaldırır,. kişiyi enerjik canlı ve sağlıklı yapar.

Batıda popülerite kazanmış, vinyasa, power, flow yoga gibi bir çok yoga türü Ashtanga Yoga’ dan esinlenerek oluşmuştur

Ashtanaga Vinyasa Yoganın 3 temel öğesini pozlar, nefes ve odak(bakış) noktası teşkil eder. Pozlar bedeni esnetir, güçlendirir ve toksinlerden arındırır. Asanalar sırasında uygulanan nefes sinir sistemini, dristhi (bakış ,odak noktası) ise zihni arındırır. Nefes ve hareketin senkronizasyonu ile birlikte, Mula (anal kilit) ve Uddiyana Banda (alt karın kilidi) uygulanır. Bu kilitler yaşam enerjisini bedende tutar. Güçlü bir içsel ısı oluştururlar.

NEFES: Pratik boyunca burundan eşit uzunlukta(nefes alış veriş uzunluğu) sesli (ujayi) nefes uygulanır. Bu şekilde fiziksel toksinler atılır, sinir sistemi arınır ve güçlenir. İçsel ateşin güçlenmesi sindirim sistemi ile bedeni güçlü ve sağlıklı kılar ve yaşamı uzatır. Eşit olmayan sığ, hızlı nefes ise kalp atışını düzensiz yapar. Fiziksel bedenin ve sinir sisteminin işlevini bozar. Pozlarda genelde 5 nefes durulur. Pozlar arasında geçişlerde her harekete bir nefes alış ya da veriş eşlik eder. Pratik boyunca nefes özgürce akmalı, uzun, eşit uzunlukta ve sürekli olmalıdır.

DRİSTHİ:  Pozların içinde bakışlarımızın odaklandığı noktalardır.

(9 dristhi noktası vardır. Burun, kaşların arası, başparmak, karın, el, ayak, sağ, sol, yukarı)

BANDHALAR:  Mula (kök) ve uddiyana (karın) bandha (kilit). Bunlar pratik boyunca uygulandığında güç, denge ve hafiflik sağlayarak pozlarda rahatça hareket etmemizi sağlar.

Nefes, Bandha ve Drishti pratik boyunca doğru uygulandığında zihnin konsantrasyonunu ve sakinleşmesini sağlar. Bu yüzden Pattabhi Jois, uygulamanın fiziksel bir çalışma değil, zihinsel bir tedavi ve arınma yöntemi olduğunu söylemiştir.

Ashtanga Yoga, birinci seri (fiziksel bedenin arınması için) ikinci seri (sinir sisteminin temizlenmesi için) ve ileri seviye A, B, C, D olarak 6 seridir. Daha ayrıntılı bilgi için www.kpjayi.org adresindeki web sitesini incelemenizi öneririz.

Geleneksel olarak haftada 6 gün pratik yapılır. Cumartesi, dolunay ve yeni ay günlerinde pratik yapılmaz. Fayda görebilmek adına haftada en az 3 ya da 4 gün pratik yapılmasını öneriyoruz.

VİNYASA: Nefes ile hareketin senkronizasyonudur. K.Pattabhi Jois’un metoduna göre bu pozlar belli bir sıra dâhilinde öğretilir. Öğrencinin bir sonraki poza geçebilmesi için, bir önceki pozu yapıyor olması gereklidir. Vinyasanın amacı içsel ısı oluşturmaktır. Asanalar sırasında nefes ve hareketin senkronizasyonu kanın ısısını artırır ve terleme oluşur. Bu ısı kanı temizler ve inceltir. Kan vücutta özgürce dolaşmaya başlar. Eklemlere ve en ücra köşelere kadar ulaşan kan eklemlerdeki ağrıları alır, iç organları toksinlerden arındırır. Tüm bunlar pratik sırasında oluşan terleme sayesinde oluşur. Terleme vinyasa sisteminin en önemli unsurudur. Vinyasa bedeni toksinlerden arındırır ve güçlendirir. Fiziksel beden arındığında ve sağlıklı olduğunda,  sırasıyla sinir sistemi arınır ve daha sonra duyu organlarının kontrolü mümkün olur. Duyu organlarımızı kontrol altına alabildiğimizde zihnimizi otomatik olarak kontrol alabiliriz. Vinyasa çalışması bunun için temel teşkil eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir