Ashtanga Yoga Nedir?

Nefes ve hareketin koordinasyonu ve  belirli bir sırayı takip  eden pozlardan oluşan akıcı bir uygulamadır. Otantik bir yoga türü olan Aştanga Yoga, bu özelliğinden dolayı günümüzde de oldukça yaygın olup, dünyada en çok uygulanan yoga türlerinin başını çekmektedir.

Ashtanga Yoga Hindistan’ın Mysore şehrinde 1915-2009 tarihleri arasında yaşamış Sri K.Pattabhi Jois tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Diğer yoga türlerinden en önemli farkı, günümüze kadar değişime uğramadan aktarılarak gelmiş geleneksel bir metod olmasıdır.

Ashtanaga Vinyasa Yoganın 3 temel öğesini pozlar, nefes ve odak(bakış) noktası teşkil eder. Pozlar bedeni esnetir, güçlendirir ve toksinlerden arındırır. Asanalar sırasında uygulanan nefes sinir sistemini, dristhi (bakış ,odak noktası) ise zihni arındırır. Nefes ve hareketin senkronizasyonu ile birlikte, Mula (anal kilit) ve Uddiyana Banda (alt karın kilidi) uygulanır. Bu kilitler yaşam enerjisini bedende tutar. Güçlü bir içsel ısı oluştururlar.

NEFES: Pratik boyunca burundan eşit uzunlukta(nefes alış veriş uzunluğu) sesli (ujayi) nefes uygulanır. Bu şekilde fiziksel toksinler atılır, sinir sistemi arınır ve güçlenir. İçsel ateşin güçlenmesi sindirim sistemi ile bedeni güçlü ve sağlıklı kılar ve yaşamı uzatır. Eşit olmayan sığ, hızlı nefes ise kalp atışını düzensiz yapar. Fiziksel bedenin ve sinir sisteminin işlevini bozar. Pozlarda genelde 5 nefes durulur. Pozlar arasında geçişlerde her harekete bir nefes alış ya da veriş eşlik eder. Pratik boyunca nefes özgürce akmalı, uzun, eşit uzunlukta ve sürekli olmalıdır.

DRİSTHİ:  Pozların içinde bakışlarımızın odaklandığı noktalardır.

(9 dristhi noktası vardır. Burun, kaşların arası, başparmak, karın, el, ayak, sağ, sol, yukarı)

BANDHALAR:  Mula (kök) ve uddiyana (karın) bandha (kilit). Bunlar pratik boyunca uygulandığında güç, denge ve hafiflik sağlayarak pozlarda rahatça hareket etmemizi sağlar.

Nefes, Bandha ve Drishti pratik boyunca doğru uygulandığında zihnin konsantrasyonunu ve sakinleşmesini sağlar. Bu yüzden Pattabhi Jois, uygulamanın fiziksel bir çalışma değil, zihinsel bir tedavi ve arınma yöntemi olduğunu söylemiştir.

Ashtanga Yoga, birinci seri (fiziksel bedenin arınması için) ikinci seri (sinir sisteminin temizlenmesi için) ve ileri seviye A, B, C, D olarak 6 seridir. Daha ayrıntılı bilgi için www.kpjayi.org adresindeki web sitesini incelemenizi öneririz.

Geleneksel olarak haftada 6 gün pratik yapılır. Cumartesi, dolunay ve yeni ay günlerinde pratik yapılmaz. Fayda görebilmek adına haftada en az 3 ya da 4 gün pratik yapılmasını öneriyoruz.

VİNYASA: Nefes ile hareketin senkronizasyonudur. K.Pattabhi Jois’un metoduna göre bu pozlar belli bir sıra dâhilinde öğretilir. Öğrencinin bir sonraki poza geçebilmesi için, bir önceki pozu yapıyor olması gereklidir. Vinyasanın amacı içsel ısı oluşturmaktır. Asanalar sırasında nefes ve hareketin senkronizasyonu kanın ısısını artırır ve terleme oluşur. Bu ısı kanı temizler ve inceltir. Kan vücutta özgürce dolaşmaya başlar. Eklemlere ve en ücra köşelere kadar ulaşan kan eklemlerdeki ağrıları alır, iç organları toksinlerden arındırır. Tüm bunlar pratik sırasında oluşan terleme sayesinde oluşur. Terleme vinyasa sisteminin en önemli unsurudur. Vinyasa bedeni toksinlerden arındırır ve güçlendirir. Fiziksel beden arındığında ve sağlıklı olduğunda,  sırasıyla sinir sistemi arınır ve daha sonra duyu organlarının kontrolü mümkün olur. Duyu organlarımızı kontrol altına alabildiğimizde zihnimizi otomatik olarak kontrol alabiliriz. Vinyasa çalışması bunun için temel teşkil eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir