Ashtanga Yoga herkes için uygun mu?

Yaşınız, daha önce yoga yapıp yapmamanız ya da ne kadar süredir yapıyor olmanız, ne kadar güçlü ya da esnek olmanız belki başlangıçta çabuk ilerlemenize etkisi olabilir ama uzun dönemde bunların hiç birinin önemi yoktur. Herkesin pratiği kendine özgüdür ve herkes kendi hızıyla ilerler. Ashtanga Yoga onu gerçekten yapmayı arzu eden herkes için uygundur.

 Önceden bir sakatlığım varsa?

Eski sakatlıklar ve diğer fiziksel engeller belki bir noktaya engel teşkil edebilir ama kişiyi pratik yapmaktan alıkoyamaz. Bir kişinin fiziksel olarak ne yapabildiğinin hiç önemi yoktur. Pratiğin temeli her zaman için nefestir. Ayrıca Ashtanga Yoga terapik etkisi olan bir pratiktir. Pozlar buna göre şekillendirilmiştir.  Birçok fiziksel sorun düzenli pratikle ortadan kalkmaktadır. Sadece kişinin sabırlı olması gerekir.

 Ashtanga Yoganın diğer yogalardan farkı nedir?

En önemli farkı vinyasa sisteminin kullanılmasıdır. Ashatnga Yoga, nefes ve hareketin koordinasyonu ve  belirli bir sırayı takip  eden pozlardan oluşan akıcı bir uygulamadır. Uygulama ile zihin dinginleşir aynı zamanda pratik esnasında  içsel  ısı oluşur  bu da bedenin toksinlerden arınmasını sağlar ve dolaşımı düzenler, Bununla birlikte fiziksel açıdan esneklik ve güç kazandırır.

 Asanaları yaparken neden belli bir sıra takip etmeliyim?

Ashtanga Yogada her poz bir sonraki için bir hazırlıktır. Sırayı izlemek bizim güvenli bir şekilde pratik yapmamıza olanak tanıdığı gibi sağlam bir temel oluşturur. Bizi zihnimizin arzularının ötesine götürür, sabır ve kabullenme, alçak gönüllülük gibi meziyetlerimizi geliştirir.

 Nasıl ve Ne zaman diğer poza geçebilirim?

Bir sonraki poza geçebilmek için bir önceki pozu uygun şekilde yapıyor olmak ve sırayı hatırlamak gereklidir. Yeni bir poz öğretmen tarafından verilir. Yoga kişisel bir yolculuktur. Başkaları ile rekabet ya da kendini kıyaslamak değildir. İlerlemenin en iyi yolu, şu an yapmakta olduğun şeyde ustalaşmak ve temel öğelere odaklanmaktır.

 Nefesin önemi nedir?

Nefes insan vücudunun en yaşamsal işlevidir. İnsan vücudundaki her hücrenin çalışmasında rol oynar. Doğru alınan nefesin insan vücudundaki tüm sistemler ve zihin üzerinde etki alanı çok geniştir. Çoğumuz farkında olmasak da yanlış bir biçimde nefes alıp vermekteyiz. Doğru nefes ile kana ve beyne daha fazla oksijen gider, karbondioksitle birlikte beden toksinlerden arınır. Zihinsel rahatlama ile solunum yakın ilişki içindedir. Kişi stresli olduğunda soluması kısa, hızlı ve sığdır. Bu tür nefes kişide fiziksel olarak başta kalp, akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, endişe, korku, panik atak gibi birçok rahatsızlığın sebebidir. Derin, sakin, yumuşak bir nefes hem bedeni hem de zihni sakinleştirir

 Neden yoga pratiği bazen duyguları açığa çıkartır?

Yoga pratiğinde fiziksel bedenimiz dışında, duygularımız üzerinde de çalışıyoruz. Yoga öncelikle bizim farkındalığımızı kendi bedenimiz ve hislerimiz üzerine yönlendirir. İkinci olarak bedendeki blokajları çözer bu ise bilinçaltındaki kalan duygusal konuları yüzeye çıkarabilir.

 Neden sabahları pratik yapmalıyım?

Birçok yoga pratiği yapan kişi sabah saatlerinin yoga yapmak için en iyi zaman olduğunu deneyimlemiştir. Sabah saatlerinde zihin daha sakin ve huzurlu  olur. Sabah yapılan geleneksel Mysore pratiği, günün diğer kalan zamanlarında sizi daha enerjik yapar. Ayrıca yoga pratiği yapan kişinin pratiğinden önceki 3-4 saat zaman dilimi içinde ağır metallere maruz kalmaması pratiğinden alacağı fayda açısından oldukça önemlidir. Bunu gün içinde yaptığımız pratiklere uygulamak ise oldukça zordur.

Ne kadar sıklıkla pratik yapmalıyım?

   Yeni başlayanların  haftada 3 gün ile başlaması önerilir. Bir kaç ay düzenli pratikten sonra eğitmeninize danışarak  pratiğinizi haftada  5 ya da 6 güne çıkarabilirsiniz. Geleneksel olarak Ashtanga Yoga haftanın 6 günü yapılır. Cumartesi günleri tatildir. 6 gün pratik yapanlar her gün stüdyoya gelemese de gelemediği günler evde pratiklerini yapabilirler.  Düzenli evde pratik yapanlar, en az haftanın iki ya da üç günü stüdyoya gelerek eğitmen gözetiminde pratiklerini yaptıklarında  istikrar ve ilerleme açısından büyük fayda görmektedirler.

   Sonuç olarak, fayda görmek açısından minimum 3 gün yapmanız önerilir. Genel kural olarak haftada bir gün bile pratik yapmak, hiç yapmamaktan iyidir. Bununla birlikte her gün 20- 30 dakika yapılan pratik, haftada bir gün 2 saat yapılan pratikten iyidir.  Aslında tamamen sizin yogadan ne beklediğinizle de ilgilidir. Ancak unutulmamalıdır ki düzenli ve sürekli pratik meyvelerini daima vermektedir.

 Ashtanga Yoga fit olmama yardımcı olur mu?

Ashtanga Yoga sizin birçok yönden kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sizi fit yapacağı gibi diğer farklı egzersizleri de bütünler. Fakat Ashtanga Yoganın geleneksel fitness’ın ötesinde faydaları vardır. Fiziksel güç ve esneklik sağladığı gibi duygusal bir sükûnet ve denge ile açık, sakin bir zihin, sağlar. Kişide alışkanlık haline gelen olumsuz düşünce kalıplarını kaldırır.  Birçok kişi Ashtanga Yogaya fiziksel faydası için başlamalarına rağmen sonrasında yoganın meditatif niteliklerini ve zihin üzerindeki faydalarını keşfetmişlerdir.

 Vejetaryen olmam gerekli mi?

Düzenli Yoga pratiği kişilerin kendilerini daha sağlıklı ve iyi hissetmek istediklerinin farkına varmalarını sağlamış bundan dolayı bazı bilinçli tercihler yapmalarına neden olmuştur. Buda kişilerin yemek yeme alışkanlıklarında, yiyecek ve eti azaltmaları veya tamamen kesmeleri biçiminde görülmüştür. Vejetaryen olmak, herhangi bir diyet ve yaşam tarzını sürdürmek yoga pratiği yapmak için gerekli değildir. Kişinin kendi tercihine bağlıdır.

 Pratik yaparken su içilir mi?

Pratik esnasında ise su içilmemesi önerilir. Su içmek, akışı ve odaklamayı engelleyeceği gibi pratik esnasında oluşacak içsel ısıyı düşürür ve midemizdeki su rahat pratik yapmamızı engeller. En az 3-4 saat önce yemek yemeyi de kesmek gerekir.

 Yoga bir din midir?

Yoga çalışması birçok dinden, gelenekten, felsefi görüşten gelen insanlar tarafından uygulanmaktadır. Yoga spritüel bir çalışmadır. Din değildir. Bizim kendimizi daha iyi tanımamızı, daha iyi hissetmemizi, yaşamı farkındalıkla yaşamamızı sağlayan kanıtlanmış bir araçtır.

 Yoga sayesinde mutlu bir insan olabilir miyim?

Genel olarak yoga pratiği bize bu yönde yardımcı olsa da, bizi birden bire mutlu bir insan yapmayacaktır. Fakat zaman içinde eski alışkanlık kalıplarımızı ve küçüklükten beri gelen koşullanmalarımızı ortadan kaldıracak ve bizi kendimizin daha önce farkına varmadığımız tarafımızla tanıştıracaktır. Hemen sonuç alamamak bizi rahatsız edebilir Bazı olması gereken zorluklar olacak ama düzenli, sürekli pratik meyvelerini verecektir. Düzenli yoga pratiği yapanların çoğu faydalarını günlük yaşamlarında somut bir şekilde görmüşlerdir.

 Bilim yoganın faydaları hakkında ne diyor?

Son yıllarda bilim dünyasın yoganın hastalıkları önleyici, iyileştirici ve bazı özel durumları düzeltici etkileri üzerine odaklanmışlardır. Yapılan klinik çalışmalarda yoganın farklı sağlık sorunları yaşayan kişiler üzerinde faydalı etkileri kanıtlanmıştır. Birçok çalışma gösteriyor ki yoga kişinin stresli durumlarda zihninin kontrolünü eline almasına yardımcı oluyor. Bu da birçok faydayı beraberinde getiriyor. Şu an modern psikoloji, insanların anı yaşamasına, düşenceler ile özdeşleşmemesine yardımcı olacak (binlerce yıl önce yogada bilinen ) uygulamalar geliştirmeye çalışmaktadır.

Ayrıca yoganın stresin yanında alerji, astım, hipertansiyon, panik atak, uyku düzensizliği gibi birçok kronik rahatsızlık ve sakatlanmalarda tedavi edici etkileri saptanmıştır. Bunun yanında kan dolaşımını düzenler, iç organların doğru çalışmasını sağlar, hormonları dengeler, bedeni toksinlerden arındırır ve yaşlanmayı geciktirir.

 Neden dolunay ve yeni ay günlerinde pratik yapılmaz?

Ay ve yörüngeleri insanlık tarihinde önemli yer tutmuştur. Ashtanga yogada geleneksel olarak dolunay ve yeniay günlerinde pratik yapılmaz. Yoga felsefesine göre ayın güneş ile ilgili değişik pozisyonlarının insanın bedeni ve zihni üzerinde güçlü enerjik etkileri vardır. Bunun sebeplerinden biri de insan vücudunun % 70’inin sudan oluşmasıdır. Bundan dolayı doğada su kaynaklarında, denizde olduğu gibi, biz insanlar da ayın evrelerinden etkileniriz. Batı biliminde her ne kadar tartışılsa da, eski ve modern yogiler doğa ile uyum içinde yaşamanın, hayatlarına uyum ve denge getirdiğini deneylemişlerdir.

 Neden derslerin başında mantra okuyoruz?

Mysore derslerinde geleneksel açılış mantrasını okunur. Bunun nedeni birinci olarak bizden önce geçmişe kadar uzanan yoga uygulayıcılarına saygı ikinci olarak ise okunan mantranın pratik için uygun zihin durumunu ve vibrasyonunu sağlamasıdır.