Bir çok hastalığı tedavi edici özelliği olan  pancar, folik asit, potasyum, magnezyum, demir, A, B6 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir.

Betain ve homosistein :

Betain, vücutta homosisteini paraçlar. Homosistein, vücutta doğal olarak bulunur, fakat, yüksek seviyelere ulaşınca, zararlıdır. Yüksek düzeyde hemosistein kalp hastalıklarına neden olur. Damar duvarlarının elsatikiyetini azaltır, hormonal dengesizlik, kemik erimesi, duygu durum bozukluğu, kısırlık, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı gibi bir çok sağlık sorununa neden olur.

Hemosistein artışı, vücuttaki doğal kimyasalların dengede tutularak, fonksiyonlarını düzgün yapmasını engelleyen metilleme neden işleme neden olur Hemosisteinin kontrol altına alınması için betain ve diğer besleyicilerin (özellikle B vitamini) dışarıdan alınması gereklidir.

 Pancar ve karaciğer:

Pancarda bulunan betacyanin, karaciğerin toksinlerden arınmasında ve yağların sindirimine yardımcı safra salgısının üretilmesinde etkilidir Betacyanin, özellikle karaciğer detoksunun ikinci safhasında etkilidir. Optimum sağlık ve serbest radikal hasarına karşı vücudu korumak için, bu ikinci safha çok önemlidir.

Pancar ve bağırsaklar :

Pancar, çözünebilir lif içerdiğinden, dışkıyı yumuşatır ve atılmasını kolaylaştırır.

Antioksidan desteği:

Pancar, vücutta doğal olarak bulunan en önemli antioksidanlardan biri olan, glutathione adlı amino asidin üretimini atırır. Glutathione ayrıca, DNA sentezi ve tamirinde de rol oynar. Vücüdun toksinlerden arınmasında etkilidir. Ayrıca betacyanin, serbest radikalleri temizler ve hücreleri serbest radikallere karşı korur.

İçerdiği nitratlar tansiyonu düzenler:

Pancarda bulunan nitratlar, vücutta nitrik oksit üretimine yardımcı olur. Nitrik oksit, damarları genişletir, elastikiyet sağlar, kalp sağlığı ve kan basıncının düzenlemesinde ekilidir. Ayrıca, b tipi LDL hücrelerinin damarlarda enflamasyona sebep olarak plak oluşturmasını önler.

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir:

Pancar, demir (hemoglobin oluşumunda rol oynar), potasyum (kasların işlev görmesinde etkilidir), magnezyum (sinir sistemi sağlığı ve enerji üretiminde rol oynar), C vitamini (bağışıklık sistemi) bakımından zengindir. Ayrıca, yüksek oranda, folat içerir. Folat, betain gibi hemosistein seviyesinin kontrolünde etkilidir.

Comments are closed.