Şeker yemeyi tamamen  bırakmak ya da azaltmak etkili bir strateji gerektirir.Öncellikle şeker isteğini artıran gıdaları tespit edip, onları şeker isteği yapmayan gıdalar ile değiştirmek gerekir.

Bunların başında, tahıl ve mısır gevrekleri gelmektedir. Özellikle işlenmiş ve rafine tahıl gevrekleri şeker isteğini tetikler. Bol sebze, az tahıl ve yüksek kalite, yağ ve protein içeren bir diet, şeker tüketimini azaltmak için etkili bir yoldur. Ayrıca, besleyici yönden profili daha uygun olan, alternatif tatlandırıcılar şeker yerine kullanılabilir.

Yüksek fruktoz içeren mısır şuruplarının normal sofra şekerinden hiçbir farkı yoktur. Fruktoz içeriği hemen hemen aynıdır. Fakat fruktoz içeren mısır şurupları, GDO lu mısırlardan elde edilmektedir.

Çoğu alternatif tatlandırıcı, değişik oranda fruktoz ve glukoz içermektedir. Bazı tahıl bazlı tatlandırıcılar,  örneğin, arpa maltı, maltoz içerir. Maltoz, disakkarit olup, iki glukoz molekülünün birleşmesinden meydana gelir. Glukoz içeren tatlandırıcılarda problem, früktoza göre daha az tatlı olmasıdır. Bu yüzden arzu edilen tada ulaşmak için,  yüksek miktarda kullanılması gerekir Stevia ve erythritol, en güvenli tatlandırıcılardır.

Fakat en iyisi, şeker açlığınızı, alternatif tatlandırıcılar ile karşılamak yerine, ki bu tatlandırıcıların çoğu fruktoz içerir, sizde şeker isteği yaratan yiyecekleri tespit edip, bunları, düşük karbonhidrat, yüksek kalite yağ ve protein içeren sağlıklı gıdalar ile değiştirmektir.

Comments are closed.