Meyve şekeri olarak bilinen ve meyvelerde doğal olarak bulunan fruktoz, başta karaciğer yağlanması olmak üzere bir çok  ciddi sorunlara yola açmaktadır.

1980 li yıllarda ekonomik nedenlerden ötürü yüksek oranda fruktoz içeren mısır şurupları, Amerika’da oldukça popüler oldu. O dönemler, mısır, şekere göre daha ucuzdu. Zaman içersinde insanların, Yüksek Fruktoz içeren Mısır Şurubu ve şeker tüketimine karşı temkinli olmaya başlaması ile şekerin yerini alacak sağlıklı alternatifler aranmaya başladı.  Düşük Glisemik indekse sahip, Agave şurubu sağlığına dikkat eden tüketicilerin tercihi olmaya başladı. Talep artıkça tatlandırıcı olarak agave içeren çay, enerji içecekleri ve tatlıların  üretimi arttı.

Aslında agave, yüksek fruktoz içeren mısır şurubundan farkı olmayan, %55-%97 arası fruktoz içeren  diğer bir fruktoz bakımından zengin tatlandırıcı. Ayrıca piyasadaki ürünlerin üzerinde yazan  pure (saf)  agave şurup, insanları agave şurubunun doğal olarak ekstre edildiğini düşündürmekte. Aksine agave, sodyum hidroksit, arıtıcı maddeler, kimyasal filitre ediciler ile genetiği değiştirilmiş enzimlerin kullanıldığı, yoğun işlemlerden geçirilerek ekstre edilmekte. Bu işlemlerden geçirilerek rafine edilen agave, çok az mineral içermekte. Organik çiğ agave daha fazla mineral içerse de, sonuç olarak bir fruktoz. Şaşırtıcı olan, şeker, ve fruktoz şuruplarına alternatif gösterilen, agavenin, her ikisinden daha fazla fruktoz içermesi.

Peki fruktoz neden sağlıksız? Meyveler fruktoz içermiyor mu? Fruktoz içeren meyveler sağlıklı değil mi?

Meyveler tabi ki sağlıklı ve aynı zamanda fruktoz içermekte. Fakat rafine fruktoz ile meyvelerden  alınan rafine olmayan früktoz birbirinden tamamen farklı. Meyveler, bir çok vitamin, mineral, pektin, enzim ve lif içerir. Glukoz, vücutta tüm hücreler tarafından metabolize olsa bile, fruktoz  karaciğerde metabolize olur. Liften yoksun serbest fruktoz, meyvelerde bulunan lif ile bağlı früktoza göre karaciğerde daha hızlı metabolize olur ve karaciğeri daha fazla yorar. Karaciğer früktozu yağa çevirir. Bir ksımını yağ olarak depo eder ve bu karaciğer yağlanmasına neden olur. Diğer kısmı trigliserit olarak, kana karışır. Bunun sonucunda, insülün rezistansı ve metabolik sendrom oluşur. (bu ikisi kalp hastalığına ve diabetin sebebidir.)

1980 lerde fazla yaygın olmayan, alkolizime bağlı olmayan karaciğer yağlanması, bugün gelişmiş ülkelerde yetişkinlerin % 30 unda, diabetli ve obezite sorunu yaşayan kişilerin %70 inde gözükmektedir

Günde bir iki porsiyon meyve tüketimi, çoğu insan için faydalıdır. Özellikle berry grubu meyveler, yüksek oranda antioksidan ve düşük oranda, fruktoz içerdiği için oldukça faydalıdır. Tüm meyveler, fitobesleyici ve lif içermektedir. Bu lifler früktozun, emilimini yavaşlatır. Meyve suyu ise lif içermeyen, konsentre fruktoz içermektedir.. Ayrıca meyve suyu içmekle, bir kişi aynı anda, normalde yiyebileceği meyvenein,3-4 katı fazlası meyve tüketmiş olur. Yeşil sebze suları ise, az miktarda, hatta hiç fruktoz içermediği için meyve suyundan çok daha sağlıklıdır. Tüm meyve suları ve fruktoz içeren tatlandırıcılardan kaçınılmalıdır. Sofra şekeri (% 50 i fruktoz içerir) ve şeker yerine kullanılan alternatiflerde bunlara dahildir.

Comments are closed.