Hamilelik döneminde yapılan yoga, hamileliğin daha huzurlu geçmesi ve doğumun daha rahat ve ağrısız olabilmesi için bedeni hazırlar. Nefes teknikleri ile hem anne hem bebek için gerekli oksijen ihtiyacı karşılanır. Ayrıca çocuğun gelişimi için çok faydalıdır.

Hamile yogası, duruş bozukluklarını giderirken, bu dönemde sık görülen bel, bacak sırt ağrılarını önler. Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak ellerde ve ayaklarda oluşan ödemleri önler. Yine gebelik döneminde görülen bulantıları en aza indirir ya da tamamen geçirir. Doğru nefes ile bedeni ve vajinal kasları rahatlatarak doğumun kolay geçmesini sağlar, karın kaslarında ve omurgadaki değişiklikleri yeniden düzenler.

Derslerde yapılan meditasyon çalışması hamilelik sırasındaki korkuları, endişeleri ve akıl karışıklıklarını gidermek için harika bir yoldur. Farkındalığı artırarak annenin bebek ile iletişime geçmesini, onun neden hoşlanıp neden hoşlanmadığını anlamasına yardımcı olur. Uygulanan derin gevşeme egzersizleri, hamilelik dönemi ve doğum sırasında fiziksel ve ruhsal gevşeme için çok etkili bir yoldur.