ASHTANGA YOGA ÇANAKKALE

Ashtanga Yoga Çanakkale, günümüze kadar değişmeden gelen, Sri K .Pattabhi Jois’in “Geleneksel Ashtanga Yoga” sistemini  öğretmek üzere kurulmuş bir yoga stüdyosudur.  

ÜNSAL ÖZCAN

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldu. Ashtanga Yogaya 2004 yılında başladı. . Düzenli ve sürekli pratiğin sağlık ve yaşamında yaptığı beliğin değişiklikleri görünce  haftada altı gün yaptığı pratiğine hiç ara vermeden devam ettii Yoga öğretmeye ve bu konuda insanlara faydalı olabilmeye  altı yıllık düzenli pratikten sonrası kendi hazır hissetti  için 2010 yılında yoga öğretmeye başladı.

2005-2010 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında katıldığı eğitimlerde Kristina Karitnou İreland, Manju Jois, Mark Darby, David Roche, Lino Miele, Kino Mc Gregor & Tim Fieldman, Richard Freeman, Louise Ellis ile çalışarak pratiğini derinleştirme imkanı buldu.. Fırsat buldukça İstanbul’da Peter Bertero, Ken The Rolf, Ahu Karan Jespersen ile düzenli olarak pratik yaptı. 2010 yılında Kristina Karitinou ve 2012 yılında Manju Jois’un hocalık eğitimlerine katıldı. Yine aynı yıl Kino Mc Gregor ve Tim Fieldman’ın  Yoğunlaştırılmış Ashtanga Yoga ve El ile Yönlendirmeler Eğitimine katıldı.

2012 yılında ilk kez Ashtanga Yoganın kalbi olan Hindistan’ın Mysore şehirine giderek, Sri K Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Enstitü’de Sharath Jois ile çalışmaya başladı. O yıldan itibaren, her yıl pratiğini ve eğitmenliğini geliştirmek için  Mysore’a gitmeye devam etmektedir. 2015 yılında hocası Param Guru Sharath jois tarafından kendisine Ashtanga Yoga öğretebileceğine dair yetki (el) verilmiştir. Türkiye’de KPJAYİ’nin yetki verdiği sayılı eğitmenlerden biridir. (Ashtanga Yoga Enstitü tarafından eğitmenlik için yetki ve sertifika verilmiş eğitmenlerin listesi için tıklayın.)  2016 yılında Ashtanga Yoga Enstitünün  sadece kendi eğitmenlerine özel  olarak düzenlediği iki aylık özel kursa katılmıştır. Bunun yanında David Keil’in 50 saatlik Kapsamlı   Yoga Anatomi’ne katılmıştır.. Ayrıca Hindistan’da  bulunduğu zaman içinde iki aylık Avurvedik masaj ve panchakarma kursuna katılmıştır. 

Yoga dışında Ayurvedik beslenme. Paleo beslenme ve Glutensiz beslenme konularında eğitimler vermektedir. 2017 yılından itibaren  Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nün uzaktan eğitimlerine devam etmektedir.

 

 BEYZA KAYA ÖZCAN

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Japonca Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından beri kendi yoga pratiğinin yanı sıra Hindistan’da Sharath Jois, Saraswathi Jois ve Lino Miele, Yunanistan’da Manju Jois, Krsitina Karitinos, Danimarka’da Kino Mc Gregor & Tim Fieldman ve Türkiye’de Ken The Rolf, Peter Bertero ve Ahu Karan ile çalıştı. 2012 yılında Zeynep Aksoy’dan, ve Ashtanga Yoga’nın kurucusun oğlu olan Manju Jois’dan hocalık eğitimleri aldı.  Yine aynı yıl Kino Mc Gregor ve Tim Fieldman’ın  Yoğunlaştırılmış Ashtanga Yoga ve El ile Yönlendirmeler Eğitimine katıldı. 2012 yılında Ashtanga Yoganın kalbi olan Hindistan’ın Mysore şehirine giderek, Sri K Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Enstitü’de Sharath Jois ile 1 ay , 2016 de ise  yine aynı enstitüde Saraswathi Jois ile 2 ay çalıştı

Çocuk Yogası eğitimini Derya Altunel’den, Hamile Yogası ve Yoga Terapi eğitimlerini ise Dr. Neslihan İskit’ten aldı. İstanbul Memorial Hastanesinde düzenlenen hamile yogası ve kalp yogası dersleri veren Dr. Neslihan İskit’in asistanlığını yaptı. 1 Haziran 2014’de eşiyle birlikte Ashtanga Yoga Çanakkale’yi kurdu. Halen burada ders vermektedir. Stüdyodaki derslerinin yanı sıra, kalp ve kanser hastaları ve özel terapiye ihtiyacı olan kişilere özel dersler vermektedir.