Ashtanga Yoga Nedir?

Ashtanga Yoga,  Hindistan’ın Mysore şehirinde yaşamış Sri K.Pttabhi jois ile modern dünyaya aktarılmış  geleneksel bir Hatha Yoga  stilidir.

Kökleri Vaman Rishi tarafından yazılmış Yoga Korunta isimli eski yazıtlara dayanır. Eser 1900 lü yılların başında Krisnamacharya’ya hocası Rama Mohan Bramachari tarafından aktarılmıştır. Yine bu yazıtlardaki bilgiler Krishnamacharya tarafından  öğrencisi olan ve onunla uzun yıllar çalışan Pattabhi Jois’e aktarılmıştır.

Bu metod nefes ile hareketin senkrenizasyonu ile yapılan bir biri ardına ilerleyen pozlar serisinden oluşur. Pratik sırasında içsel ısı ve terleme meydana gelir. Bu ise kas ve organları toksinlerden arındırır, dolaşımı düzenler. Beden hafifler ve güçlenir, zihin ise sakinleşir

Ashtanga Yoga pratiğinde nefes ile hareketin koordinasyonu  hem meditasyon hali oluşturur hem de bedenin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak arınmasını sağlar Uzun süredir yapılan düzenli pratik fiziksel ve zihinsel sıkıntıları ortadan kaldırır,. kişiyi enerjik canlı ve sağlıklı yapar.

Batıda popülerite kazanmış, vinyasa, power, flow yoga gibi bir çok yoga türü Ashtanga Yoga’ dan esinlenerek oluşmuştur

 Ashtanaga Vinyasa Yoganın 3 temel öğesini pozlar, nefes ve odak(bakış) noktası teşkil eder. Pozlar bedeni esnetir, güçlendirir ve toksinlerden arındırır. Asanalar sırasında uygulanan nefes sinir sistemini, dristhi (bakış ,odak noktası) ise zihni arındırır. Nefes ve hareketin senkronizasyonu ile birlikte, Mula (anal kilit) ve Uddiyana Banda (alt karın kilidi) uygulanır. Bu kilitler yaşam enerjisini bedende tutar. Güçlü bir içsel ısı oluştururlar.

NEFES: Pratik boyunca burundan eşit uzunlukta(nefes alış veriş uzunluğu) sesli (ujayi) nefes uygulanır. Bu şekilde fiziksel toksinler atılır, sinir sistemi arınır ve güçlenir. İçsel ateşin güçlenmesi sindirim sistemi ile bedeni güçlü ve sağlıklı kılar ve yaşamı uzatır. Eşit olmayan sığ, hızlı nefes ise kalp atışını düzensiz yapar. Fiziksel bedenin ve sinir sisteminin işlevini bozar. Pozlarda genelde 5 nefes durulur. Pozlar arasında geçişlerde her harekete bir nefes alış ya da veriş eşlik eder. Pratik boyunca nefes özgürce akmalı, uzun, eşit uzunlukta ve sürekli olmalıdır.

DRİSTHİ:  Pozların içinde bakışlarımızın odaklandığı noktalardır.

(9 dristhi noktası vardır. Burun, kaşların arası, başparmak, karın, el, ayak, sağ, sol, yukarı)

BANDHALAR Mula (kök) ve uddiyana (karın) bandha (kilit). Bunlar pratik boyunca uygulandığında güç, denge ve hafiflik sağlayarak pozlarda rahatça hareket etmemizi sağlar.

Nefes, Bandha ve Drishti pratik boyunca doğru uygulandığında zihnin konsantrasyonunu ve sakinleşmesini sağlar. Bu yüzden Pattabhi Jois, uygulamanın fiziksel bir çalışma değil, zihinsel bir tedavi ve arınma yöntemi olduğunu söylemiştir.

Ashtanga Yoga, birinci seri (fiziksel bedenin arınması için) ikinci seri (sinir sisteminin temizlenmesi için) ve ileri seviye A, B, C, D olarak 6 seridir. Daha ayrıntılı bilgi için www.kpjayi.org adresindeki web sitesini incelemenizi öneririz.

Geleneksel olarak haftada 6 gün pratik yapılır. Cumartesi, dolunay ve yeni ay günlerinde pratik yapılmaz. Fayda görebilmek adına haftada en az 3 ya da 4 gün pratik yapılmasını öneriyoruz.

VİNYASA: Nefes ile hareketin senkronizasyonudur. K.Pattabhi Jois’un metoduna göre bu pozlar belli bir sıra dâhilinde öğretilir. Öğrencinin bir sonraki poza geçebilmesi için, bir önceki pozu yapıyor olması gereklidir. Vinyasanın amacı içsel ısı oluşturmaktır. Asanalar sırasında nefes ve hareketin senkronizasyonu kanın ısısını artırır ve terleme oluşur. Bu ısı kanı temizler ve inceltir. Kan vücutta özgürce dolaşmaya başlar. Eklemlere ve en ücra köşelere kadar ulaşan kan eklemlerdeki ağrıları alır, iç organları toksinlerden arındırır. Tüm bunlar pratik sırasında oluşan terleme sayesinde oluşur. Terleme vinyasa sisteminin en önemli unsurudur. Vinyasa bedeni toksinlerden arındırır ve güçlendirir. Fiziksel beden arındığında ve sağlıklı olduğunda,  sırasıyla sinir sistemi arınır ve daha sonra duyu organlarının kontrolü mümkün olur. Duyu organlarımızı kontrol altına alabildiğimizde zihnimizi otomatik olarak kontrol alabiliriz. Vinyasa çalışması bunun için temel teşkil eder.

MYSORE STİLİ NEDİR?

Ashtanga Yoganın geleneksel uygulanış şeklidir. Ders boyunca öğrenci kendi  pratiğini  grup ortamı içinde, kendi temposunda bağımsız olarak yapar. Öğretmen  tarafından gözlemlenir ve bire bir yönlendirme alır.  Yeni pozlar bir birini izleyen sıra ile  öğrencinin gücü, yetisi, pratiğine gösterdiği bağlılık göz önüne alınarak bire bir öğretilir.

Herkesin vücut yapısı ve nefes alış veriş süreleri farklıdır. Her insanın yapısı  birbirinden tamamen farklı olduğu için eğitmen tarafından yönlendirilerek yapılan toplu dersler herkes için uygun olmayabilir. Derslerde yeni başlayanlar, ileri seviyedekilerle yan yana pratik yapabilir, yeni başlayanlar  hiçbir bilgiye sahip olmadan Mysore derslerine katılabilir. Derslere pratiğinizin süresini hesaba katarak, belirlenen zaman  dilimi içinde istediğiniz zaman katılabilirsiniz. Derslere katılmak için pozların sırasını ezberlemek şart değildir.  Eğitmeniniz, kendi hızınızda ve size uygun bir programla pratiğinizi yapabilmeniz adına her an yardım için yanınızda olacaktır. Mysore dersleri ile kısa zamanda, pratiğinizde meydana gelen  ilerlemeyi fark edebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için  ilk birkaç gün  pratik 20-30 dakika  sürer. Kısa süre içinde yeni pozlar eklenerek pratiğin süresi uzar. Ashtanga Yoga sistemi hareket halinde meditasyon çalışması olarak tasarlanmıştır. Mysore stili kendi nefesinizi izleyerek pratiğinizi yaptığınız odaklanma ve meditasyon becerilerinizi derinleştiren  bir derstir.

Yoga öğrenmek ve pratiğinizi derinleştirmek için en iyi ve en güvenli yoldur.

Mysore dersi yeni  başlayanlar için uygun mu? Diğer ders stillerine göre faydaları:

 Mysore stili derste, öğrenciler eğitmenden bire bir yönlendirme alır. Öğrenciler her seviyeden katılımcının katıldığı derste kendi kapasitesine göre adım adım ilerler. Mysore derslerinde öğrenciler eğitmenden birebir düzeltme ve direktif almakta olup, bu led (eğitmenin komut verip, herkesin aynı anda söylenilen pozu yaptığı ders) derslerde mümkün değildir. Bu yüzden yogaya başlamak ve öğrenmek için en iyi yoldur.

Yarı özel ders gibi geçen mysore dersleri eğitmeninin size bire bir vereceği özel derslere göre oldukça ekonomiktir. (Haftada altı gün, sınırsın katılım olanağını aylık sadece 170 tl karşılığında alabilirsiniz.)

Eğitmenler sizin beden yapınıza ve ihtiyacınıza göre pozları ve pratiğinizi düzenleyecek, şekillendirecek ve  pozların sırasını ezberlemenize yardımcı olacaktır. Hafızanıza ve bedeninize pozlar iyice yerleştiğinde, eğitmen sadece gerektiği yerlerde ya daha ileri gitmeniz için  ya da  yardım istediğinizde müdahale edecek böylece size kendi nefesiniz ile hareket etmeniz için alan yaratmış olacaktır. Bu sayede pratiğiniz hareket halinde meditasyon  çalışması olacaktır.

Mysore pratiğinin fiziksel ve zihinsel etkileri:

 

Fiziksel:  Pratik size hem esnekik sağlayacak hem de güçlendirecek, bu şekilde esneklik ve güç arasında denge sağlayacaktır. Pratiğe başladıktan bir hafta sonra bile bedeninizde bir şeyler değişmeye başladığını hissedecesiniz.

Zihinsel: Aştanga Yoga’da her poz nefes farkındalığı ve bakışları bir noktaya yöneltme ile yapılmaktadır. Bu zihni odaklamakta ve sinir sistemini sakinleştirmektedir. Pozları ezberlediğinizde ise stüdyoya gelemediğiniz zaman evde, seyahate çıktığınızda gittiğiniz yerde pratik yapabileceksiniz. Bu şekilde yoga pratiğiniz içselleşecek ve yogayı daha derinden deneyimlemeye başlayacaksınız. Pratiğiniz basit bir egzersizin çok daha ötesinde taşınmış olacak

  Deneme dersiniz var mı ?

     Bu çok özel pratiğin etkilerini deneyimlemek, sizin için uygun olup olmadığına karar verebilmek minumum beş derse katılmak ile mümkündür. Bu yüzden deneme dersimiz yoktur.

  Düzenli pratik ne anlama geliyor:

Hindistan’da Mysore’da ve dünyanının bir çok yerindeki Aştanga Yoga okullarında, öğrenciler haftanın altı günü pratik yapmaktadır Haftanın altı günü pratik maksimum faydayı beraberinde getirmektedir. Ne kadar sık pratik  o kadar çok fayda getirse de yeni başlayanlar için bu mümkün olmayabilir. Yeni başlayanların  minumum  haftada üç gün pratik yapmasını  önermekteyiz. Düzenli pratik kendinizi keşfetmenizi sağlayacaktır. Bunun için sıklık önemlidir. Düzenli pratik biz eğitmenlere de  sizi gözlemlememize ve pratiğinizi ihtiyacınıza göre biçimlendirmemize olanak sağlayacaktır. Düzenli pratik yapmadığınızda ise bu mümkün olmayacaktır.

 

 

LED DERSİ: 

Led derslerde eğitmen geleneksel poz serisini öğrencilere toplu olarak yaptırır. Bu derslerde öğrencilerin hareket ve nefesleri aynı andadır.

MYSORE ŞEHRİ: Bugün dünyanın dört bir yanından yoga yapan binlerce öğrenci Ashtanga Yoga’nn doğduğu Mysore şehrine gelip, Ashtanga Yoga sistemini geliştiren ve dünyaya yayan Sri K.Pattabhi Jois’un torunu Sri R. Sharath ve annesi Saraswathi ile çalışarak Geleneksel Ashtanga Yoga metodunu özünde deneyimleme şansına sahip olmaktadır.